Mobil Uygulama Yarışmasına Hazırmıyızzz?

10 yıl önce Beyazıt Kölemen tarafından yazılmıştır.-2.568 Okunma

Türkiye’nin önde gelen program sitelerinden indir.com un düzenlediği “2014 indir.com Mobil Uygulama Yarışması” başlamış. Eğer bir mobil uygulama yazıyorsanız ve gerçekten bu uygulamaya güveniyorsanız ciddi ödüller sizi bekliyor..

Tabi olayın ödül tarafına bakmayın, bu yarışma sayesinde tanıtımı yapılacak uygulamaların sahipleri, sırf bu tarz tanıtım için bile normalde onbinlerce lira ödemek zorunda kalıyor 🙂 Yine de slikon vadisinde verilen 4.000 lirayla dünya devlerinin karşısında bir duble viski içilir 🙂

Ne yazık ki bizim projemiz 1 Ocak 2014 öncesi olduğu için katılamıyoruz ama marta doğru hazırladığım bir mobil uygulamayla açıkcası bende katılmayı düşünüyorum.. Tabi bir android geliştiricisi olarak bazı tavsiyelerde bulunmak istedim.

Öncelikle Türkiyede son günlerde yazılan uygulamaların %90 ı tamamen web tabanlı uygulamalar yani webview kullanılarak yada alternatif olarak phonegap gibi uygulamalarla hazırlanmış uygulamalar. Nedeni de belli bir noktadan sonra java bilgisinin yetersizliği ve web tabanlı uygulama geliştirmenin daha kolay olması diyebilirim. Bu konuda yarışmada umarım teknik ekip bazı detayları gözden kaçırmaz 🙂

Her ne kadar bende javada belli bir süreden sonra bunalıp , hadi burayı web tabanlı yapıp geçelim desem de hız ve stabilite konusunda tamamen java ve android sdk ile uyumlu uygulamalar yapmamız faydamıza.. Her ne kadar her telefonda farklı görünsede gıcık layoutlar kaçışımız yok 🙂

Bu arada yarışma Jurisi de gerçekten çok kaliteli insanlardan oluşmuş durumda.. Bu konuda Hasan abiyide (Hasan Yaşar) böyle bir yarışma yapıp, Türk android geliştiricilerini ortak bir payda da buluşturduğu için tebrik etmek lazım..

Her neyse.. Hadi beyler! Eğlenceli bir yarışma bizi bekliyor.. Halk oylamasında bende tek tek uygulamaları incelemeyi düşünüyorum.. Umarım gerçekten kaliteli bir uygulamanın kazandığı ve bir sonraki yıllarda devam edicek bir yarışma olur..

Silikon Vadisine gidicek arkadaşa da şimdiden hayırlı yolculuklar 🙂

—–

Yarışma’nın basın bülteninden biraz bilgi de eklemek istedim.

Uygulama ekosistemine destek vermek ve yazılımcıların kendi geliştirdikleri Android ile iOS uygulamalarını tanıtmak amacı ile düzenlenen ‘indir.com mobil uygulama ödülleri’ yarışmasına bireysel ve en fazla 3 kişilik ekipler başvuru yapabilirler.

4 Şubat’ta başlayacak olan yarışmaya katılımcılar, uygulamalarını App Store ve Google Play’e yükledikten sonra başvuru formunu doldurarak mobil uygulama ödüllerine dahil olabilecekleri gibi hali hazırda olan uygulamaların 1 Ocak 2014 tarihinden sonra uygulama mağazalarında yayınlanmış olması gerekiyor.

Ayrıca yarışmaya katılan uygulamaların tüm fikri hakları yarışmacıya veya anlaşmalı oldukları firmalara ait olmakla beraber indir.com, yarışmacılardan uygulama görselleri ile tanıtım iznini alacak ve bunların dışında hiç bir hak talep etmeyecektir.

Son başvuru tarihinin 15 Nisan olduğu yarışmada sunulan projelerden 18-30 Nisan arasında yapılacak olan halk oylaması sonucunda ön eleme yapılarak ilk 10’a girenler jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve ilk 3’e layık görülen uygulama geliştiricileri 16-17 Mayıs tarihinde ODTÜ’de yapılacak olan Android Geliştirici Günleri etkinliğinde açıklanarak, yapılacak olan ödül töreninde hediyelerine kavuşacaklar.

Birinci olan yarışmacıya 1 Haftalık San Fransisco (Silikon Vadisi) tatili ile 4000 Tl para ödülü, ikinci olan yarışmacıya Antalya tatili, üçüncü olan yarışmacıya Kapadokya tatilinin yanı sıra ödül kazanan ilk iki yarışmacıya ReklamStore’dan toplam 4500 Tl değerinde reklam hediye edilecektir.

Bunlara ek olarak ilk üç yarışmacıya Camekan’dan toplam 3500 Tl değerinde Google Adwords reklamı, Reknova’dan uygulamalara ait siteler için ücretsiz SEO hizmeti, Userspots’tan UX testleri için 10’ar saatlik laboratuvar kullanımı ve indir.com sitesinde ücretsiz uygulama tanıtımı ile TEB’den 1 yıllık ücretsiz ofis tahsisi de verilecek ödüller arasında bulunuyor.

İlk 10’a giren yarışmacılara ise UserSpots’tan ücretsiz UX eğitimi ile TEB’den Danışmanlık Hizmeti hediye edilecektir.

indir.com’un düzenlediği ‘indir.com mobil uygulama ödülleri’ yarışması ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

“Mobil Uygulama Yarışmasına Hazırmıyızzz?” için bir yanıt

  1. Ebru dedi ki:

    kaç kişi katıldı acaba merek ettim doğrusu.

Bir Cevap Yazın