Ruhsuz İnsanların Silüetleri

2 sene önce Beyazıt Kölemen tarafından yazılmıştır.-3.194 Okunma

Kodların arasında kaybolup giderken bir an düşünüp “napıyorum ben amk” deyince anlıyor galiba lan insan..

Başkalarının çizdiği hayatları yaşamak zorunda olduğumu!

Birilerinin seçtiği meslekler, birilerinin çizdiği hayat standartları, birilerinin koyduğu kurallar.. Ve birilerinin çizdiği gelecek..

Hani lan bu hayat bizimdi? diye sormak geliyor insanın içinden..

Kimse mi sormaz arkadaş? “Huzurlumusun? Mutlumusun” diye.. Ne kadar kazandığımızın yada hangi mesleği yaptığımız “huzurumuzudan” ve “mutluluğumuzdan” daha önemli bir yerimi var bu hayatta?

Birbirimizi kıyaslarken mesleğimizin, kazandığımız paranın yada kullandığımız arabanın ne önemi var lan? Yada cep telefonlarımızın üzerindeki markaların, gözlüklerimizin camlarının kalitesinin değil de üstündeki kocaman kabartmalı yazılarının ne önemi var abi?

Biz bu hayatı yaşamak zorundamıyız?

Abi hayır senin geleceğin parlak bak.. İyi bir şirkette, hatta istediğin ülkede iyi bir maaş ve iyi bir ev alabilirsin“..

Bu mu lan hayattan beklentimiz? Bu mu cidden?

Mesele A noktasından B noktasına gitmek mi yoksa mesele A noktasından B noktasına otobüsle değil ferrariyle mi gitmek?

Hangisi bizim hayatımızı doğruluyor? Ferrari mi yoksa A noktasından B noktasına gitmek mi?

Sorun ben de mi bilmiyorum! Galiba insanlar bu yaşadıkları hayattan mutlular!

Galiba her insan hayalini iyi bir iş, iyi bir ev yada iyi bir kariyer üzerine kurmuş.. Ya huzur ya mutluluk?

Huzur ve mutluluk üzerine hayat kuran var mı aranızda?

Gerçekten milyar dolarların içinde mutlu olacağınızı düşünüyormusunuz?

Gerçekten o kotu giyerken gucci yazınca kemeri markanın altından,  X markası yazıncan üstünden geçirmek gibi bir salaklığı yapıyormusunuz?

Yada gözlük alırken camının kalitesi mi sizi önemsiyor yoksa gözlüğün üzerinden kocaman yazan Rayban i , Pradası, Porsche si mi önemli oluyor?

Kalite anlayışındamıyız yoksa gösteriş mi?

Abi adam BMW ye biniyor” derken “BMW nin güvenli ve sağlam bir araba olması mı ” size o cümleyi kurdurtuyor? Yoksa BMW ye verdiği 200 bin liranın onun zengin olduğunu göstermesi mi?

İnanın bir çoğunuz hatta hepinizin aklından geçmiyor “güvenli” olması.. Hepiniz salak saçma fiyatlar ve etiketler peşindesiniz..

Bunu bende yapıyorum.. Ve bu sizin beni de sürüklediğiniz hayatın bir göstergesi..

Etiketler peşinde koşup insanlığımızdan çıkıyoruz lan farkındamısınız?

Bugün kafede otururken bir kızla görüştük.. Ve ilk cümlesi şuydu ya “Napıyım bende zaradaydım.. İşte ondan sonra beymene gittim“.

Ulan bumudur ya.. Mutsuzum..İstediğim bir hayatı yaşıyamıyorum diyebilmek bu kadar mı zor arkadaş?

Yada salak saçma insanların dış görünüşlerine bakılıp yorumlar.. “Aa kotunu zaradan mı aldın.. Ya o makyaj malzemelerin çok iyiymiş..Bende binlerce lira ödedim” vs vs..

Ne güzel hayatlar yaşıyoruz dimi lan?

Iphone 5S çıktığında 5 kullananların kendilerini “fakir” hissetmesi gibi bir duygu var dimi?

Sadece arama özelliğini kullanabilen bir varlığın 5 le de hatta nokianın 3310 unda da yaptığı şeyi yapabilmek için birbiriyle  yarıştığı bir dünya dimi?

Hatta daha da saçmalayıp böbreğini satanı mı sorarsınız?

Gösteriş ve görgüsüzlüğün içinde gerçekten mutlumusunuz abi?

Çok ciddiyim..

O insanların benden beklentilerinin bir çoğunu karşılayınca anladım ki hayatımın en büyük hatasını yapmışım!

Evet bilgisayar mühendisi olmak istiyordum. Hayatımı bunla mutlu olacağına inanmıştım yada inandırılmıştım..

Peki ya şimdi?

—-

2 Hafta önce..

Babamın çiftliğinde çalışırken birşeyi farkettim.. 5 Gün internet ve telefondan uzak bir hayat yaşadığımda anladım.

O bakkaldan aldığımız ekmeğin, o “ıykk” dediğiniz yeşil soğanın dünyanın en tatlı yemeği olabileceğini farkettim! Gidip yüzlerce lira verip yediğimiz ve masanın üzerinde özel olarak kızartılmış, dokunmadığımız o ekmeklerden daha lezzetli olduğunu farkettim!

Gerçekten o çamurun içinde, telefonsuz ve internetsiz bir hayatın “yaşamak” olduğunu farkettim!

Sabahın 10 unda kalkmanın mutluluk değil, sabahın 5 inde kalkıp çalışmanın insana mutluluk verdiğini gördüm!

Yarım ekmek yiyip eritmek için içtiğin sodalara hiç gerek yoktu lan aslında.. İnsan 5 günde günlük yediğinin iki katını yiyip üstüne 2 kilo nasıl verebilirdi? Hangi spor merkezinde hangi koç sana bu garantiyi verebiliyordu?

Herşeyini geçtiğim de kalan tek şey huzurdu arkadaş!

Belki de yarın Türkiyenin en iyi kurumunda en üst düzey bir mühendis olabilirsin.. Ama o an ayağımdaki çizmenin, üstümde önemsemediğim elbiselerin ve elime yüzlerce lira verip sürdüğümüz kremler yerine çamurun bir huzurunu anlıyabilecekmisin?

Sorguluyorum sadece..

Ve soruyorum kendime.. İstediğin iyi bir araba, iyi bir ev ve sırf ailesinin-kendisinin iyi bir konumu var yada “abi kız çok güzelmiş” diye evleneceğin bir kadınmı?

Yoksa tek derdin sabah kalkıp tavukları besleyip, inekler için ot kesmeye gidip , öğlen de ağacın dibinde ağzına otu alıp huzurla bir sigara yakmak mı?

Ve siz hayatı gösteriş içinde sürmeye çalışan yada “sırf birisine iyi bir kariyeri ve çok parası” var diye düşünen insanlar.. Önemli olan şeyin huzur olduğunu anlamanız çok uzun olmayacak..

Sokakta top oynarken düştüğüm de kanayan dizime kolonya döktüğümde bile bu kadar acımıyordu lan canım.. O zaman “bir gün kendi şirketimi kurup , kendi arabamı alıp istediğim cipsi alabilcem lan diyordum!

Buyur beyazıt.. Hepsini yaptın.. Mutlumusun?

Yoksa dizinin acıdığı o 5 kuruşa meybuz aldığın günleri mi özlüyorsun?

—-

CV ndeki kariyer hedefine;

35 ine kadar hayvan gibi çalışıp , 65 yaşını beklemeden emekli olup Ege de sahil kasabasında, küçük bir şehir merkezine yakın Şarap Çiftliği kurup kendi şarabanı kendi elinle üretip, Anti- Digital bir hayat yaşamak istiyorum

yazabilecekmisin?

—–

Starbucks da Elmalı Cheesecake ini yiyip Latteni yudumlayıp , twitterdan “hayat çok sıkıcı” yazmak mı istiyorsun..

Yoksa dünyanın en kaliteli şaraplarını üretirken yorulup “ulan bu zamana kadar marlbora içerken hiç anlamamıştım maltepenin o tadını” demeyi mi. Farketmez sen itöldüren üretsen de olur.

—-

Tercih senin beyazıt…

Hatta..

Tercih senin kardeşim!

Olmanı istedikleri hayatı değil, istediğin hayatı yaşa!

“Ruhsuz İnsanların Silüetleri” için 4 cevap

 1. Ramiz diyor ki:

  Beyazıt merhaba, Görüş ayrılıkları, idealler, mesleki takıntılar, kapitalist düzenin aldatmacaları ve doğadan kopmak. Artık her biri bizimle ne yazık ki. Aslında o kadar güzel noktalara değinmişsinki bu kadar rahatlatan ve aynı zaman da düşündüren bir yazı senede belki de bir kaç kez okuyorum, lanet kişisel gelişim kitaplarını saymazsam. Ama şu var ki inandığım yaşadığım ki çok şükür yaşıyorum hala, doğaya kulak verdiğin zaman inan neler fısıldadığını bilemezsin. Meğersem o dakikaya kadar hiçbir şey hissetmemişim diyorsun. Senin o beş para etmez değersiz kıyafetin ve çamur içindeki botunla hayat daha güzelmiş meğersem. Ne mutlu sana anlıyorsun. Kibir dolu onca insanı nasıl yolundan döndüreceksin bu mümkün mü bence hayır! İnsanlar kapitalist düzeni ve sömürünün ta kendisini çok sevdiler. Avm’ler artık ikinci evleri. Latte yudumlarken hayat daha sıkıcı, oysa kafa dağıtmaya ve huzur bulmaya gitmişlerdi değilmi? Neyse güzel kardeşim bu konu da hem fikir olmamıza sevindim. Eline, yüreğine sağlık..

 2. Sinan ÇET diyor ki:

  Hiç sıkılmadan okudum ellerine sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Okurken kendimide gördüm ideallerimi hedeflerimi düşündüm gerçekten bunlar kimin istedikleri ?

 3. Emin REYHANLIOĞLU diyor ki:

  “5 Gün internet ve telefondan uzak bir hayat yaşadığımda anladım. ” bu tam olmuş işte. Tüm hatımımız bilgisayar,internet ve telefon üzerine kurulu bizim. Gerçek hayattan çok çok uzakta yaşıyoruz ne yazıkki.

 4. Kaan diyor ki:

  Uzun zamandır yazılarını takip ediyorum Beyazıt abi, bazı yerlerde resmen beni anlatmışsın. Yazının bir kısmında bu sizin benide sürüklediğiniz yaşam gibisinden bir cümle kurmuşsun. Gerçekten çok büyük hak veriyorum sana. Bu farkındalığı bile bile, bu bilince sahip ola ola birbirimizi bu boktan yaşamın içerisine sürüklemeye devam ediyoruz. İleride çocuklarımıza entegre ettiğimiz yaşama şekli bu olmamalı. Karar senin abi, karar benim. Biz seçimimizi yapacağız ve hayatımızın kalan 50-60 yılını yaptığımız seçime göre geçireceğiz.

  Biliyorum ki iyi bir seçim yapacaksın. Hepimiz iyi bir seçim yapmalıyız. Bende dahil ne istediklerini değil ne istediğimizi bilmeli ve istediğimizi almalıyız.

  Yeni yazını sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Bir Cevap Yazın