İllegal İnternet’e Hazır Ol Türkiye!

3 sene önce Beyazıt Kölemen tarafından yazılmıştır.-3.214 Okunma

Ortamın kızıştığı ve internet sitelerinin/DNS lerin sansürlendiği şu günlerde “Basın özgürlüğünün engellenmesi” kapsamında illegal internet dünyasına Türk halkı olarak baya bir girdik herhalde.. Allahtan içimizde halen “Deep web ne abi?”  gibi yada facebookta “.Onion uzantılı paylaşımlar” görülmedi henüz 🙂

Her ne kadar yaptığımız işin etik olmadığı ve internet servis sağlayıcılarının bizim güvenliğimizi sağlamak için kullandığı firewall ları atlatmak zorunda kalsak da, devletin ve başta TİB in keyfi engellemeleri nedeniyle buna mecburuz.

Hatırlatmakta fayda var; önceden yasaklı sitelerin bir çoğuna DNS le girebiliyorduk. Fakat devlet Google ve Open DNS leri de engelleyince bu artık mümkün değil. Bundan sonraki aşama ise bir çok hacker ve kimliğini gizlemek isteyen grupların kullandığı VPN hizmeti.

Bu yazımda hem web sitesi sahiplerine, hem internet kullanıcılarına biraz illegal internet kullanımıyla ilgi tavsiye ve VPN hakkında biraz bilgi verip, illegal dosya paylaşımının nasıl yapıldığı konusunda bilgilendirmek istedim..

VPN Dünyasına Giriş

Öncelikle VPN hakkında çok kısa bilgi vermek istiyorum.. VPN dediğimiz olay yani Virtual Private Network, türkçesi sanal özel ağ olan bu network yapısıyla devletin kontrolleri dışında internet sitelerine erişebiliriz.. Önceden DNS le bunu yapabiliyorduk ama İnternet Servis Sağlayıcıları DNS iplerini de engelleyince DNS devri de bitti.

VPN dediğimiz olay internet üzerindeki bir sunucunun sizin girmek istediğiniz internet sitesine, sizin ülkenizden değil de başka bir ülkeden erişimin sağlamasıdır.. Yani siz vpn i açıp google a girmek istediğiniz de Türk Telekom çıkışlarıyla önce başka bir ülkedeki bilgisayara erişip, o bilgisayarın internet sitesine girmesiyle erişme olayıdır..Bu nedenle videoların izlenmesi ve hız konusunda oldukça yavaştır.

Kısaca siz twitter’a girmek istediğiniz de türkiye buna izin vermezken o sunucunun bulunduğu ülke buna izin verdiğinden girer.. Ve türk devleti bu sunucuları tek tek tespit edemediğinden (yurtdışı portlarını kapatmazsa eğer ki kapatırsa bildiğiniz tüm internet siteleri kapanacaktır) bu sitelere o sunucular üzerinden girersiniz.

VPN Kullanırken biraz dikkat etmemiz gereken özellikler:

 • Öncelikle VPN ler çok güvenli ağlar değillerdir. Yani girdiğiniz bilgiler karşı sunucu üzerinden depolanabilir.. Ama bu birçok VPN şirketi tarafından kopyalanmaz.. Yine de siz VPN açıkken kredi kartınızla herhangi bir ürün almayın. Eğer almanız gerekiyorsa da VPN hizmetinizi kapatın.
 • VPN hizmeti oldukça yavaş bir hızdır.. Yani sizin internet hızını 100 mbit olsa da kullandığınız VPN hızı neyse o kadarlık hızla internete girebilirsiniz. Ve VPN ler paylaşımlı olduğu için 30-40 kbit e kadar bu hız düşebilir.
 • Bilmediğiniz herhangi bir vpn hizmetini kullanmayın..Popüler olan Hotspot Shield gibi , TunnelBear gibi programlar kullanarak girin.
 • Mail adreslerinize yada sizin önemli iş bilgilerinizi bu VPN ler üzerinden mümkünse kullanmayın.. Çok düşük bir güvenlik zaafı olsa da sizin için önemliyse kullanmanız da sıkıntı olmaz..
 • Bankacılık bilgileriniz için kesinlikle kullanmayın.

VPN leri nasıl kullanabiliriz?

Öncelikle VPN leri kullanmanız için bilgisayarlara bazı VPN programları indirmeniz gerekmektedir.. Bunlardan en popüler iki tanesi Hotspot Shield ve TunnelBear dır.

Bu iki siteden indirdiğiniz programları klasik program kurma şekliyle kurduktan sonra sağ alt kısımda VPN hizmetini açılacaktır..

Screenshot_2

Ciddi anlamda reklam olduğu için bilmediğiniz internet siteleri açılırsa bunları kapatabilirsiniz.

VPN hizmeti aktifleştiğinde tarayıcınız büyük ihtimalle yeniden başlatılacaktır ve artık tüm sitelere sınırsız girebilirsiniz. .Ama hız konusunda ciddi yavaşlama olacağından şüpheniz olmasın. Öncelikle benim gibi 100mbit fiber kullanan arkadaşlar 1 mbit in eski zevkini hatırlayabilirsiniz.

Yine ek olarak zamanında youtube kapatıldığında kullandığımız ktunnel gibi , proksi.org gibi siteleri de kullanabilirsiniz.

Mobilden (Android ve Ios) içinse;

Android kullanan arkadaşlar:

Hotspot Shield

https://play.google.com/store/apps/details?id=hotspotshield.android.vpn

Reklamsız olarak güzel bir uygulama VIATUN VPN

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.viatun.android4

TunnelBear

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tunnelbear.android

kullanabilirsiniz.

Not: Uygulamaları indirip aktifleştirdikten sonra (Hotspot da telefonunuzn üst kısmında yeşil renkli olduğunda) Twitter uygulamasını normal açıp kullanabilirsiniz.

IOS için VPN

Hotspot Shield

https://itunes.apple.com/tr/app/hotspot-shield-vpn-for-iphone/id443369807?mt=8

TunnelBear

https://itunes.apple.com/us/app/tunnelbear-vpn/id564842283?mt=8

—-

Ek olarak DNS adreslerinizi şu an açık DNS adresleri de yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili haberler : İnternetHaber – DNS Adresleri ve Değiştirme

ShiftDelete – Android DNS Değiştirme ve DNS Alternatifleri

DNS ADRESLERİ:

Open DNS: 208.67.220.220 – 208.67.222.222
Comodo: 8.26.56.26 – 8.20.247.20
Yandex: 77.88.8.8 – 77.88.8.1
Norton ConnectSafe: 199.85.126.10 – 199.85.127.10
OpenNIC: 216.87.84.211 – 23.90.4.6
CensurfriDNS: 89.233.43.71 – 89.104.194.142
Public Root: 199.5.157.131 – 208.71.35.137
SafeDNS: 195.46.39.39 – 195.46.39.40

Şu an yukarıdaki DNS adresleri için açık diyebiliriz. (Yandex şu anda aktif durumda)

Ek olarak Tor Browser da kullanabilirsiniz. En güvenli sistemlerden birisi olsa da kağnı gibi hızı nedeniyle pek tasviye etmiyoruz. Deep Web olaylarına merak salanların sıklıkla kullandığı tarayıcılardan birisi olup , network ağının birden fazla ülkeye yayılıp , ip takibini imkansız yapan bir programdır.

Farklı girme alternatifi Ek 1:  

Eğer biraz daha yazılımla ve networkle ilgiliyseniz ve güvenlik benim için çok daha önemli diyorsanız kendi VPN nizi oluşturabilirsiniz.

Debian ucuz bir yabancı lokasyon vps alıp (Türkiye almayın sakın. Zaten türkiyeden giremiyorsunuz 😀 ) 5-10 Dolar civarı bir ücret ödeyip kendi hızlı VPN nizi oluşturabilirsiniz. Kurulum için windowstan putty ile bağlanıp

Kullanıcı ve şifrenizi yazıp cep telefonlarınızdan yada bilgisayarınızdan o VPS leri kullanabilirsiniz.

Bilgi: (O.Makal)

—-

Farklı girme alternatifi Ek 2: 

Twitter.com için http://centralops.net/co/DomainDossier.aspx üzerinden DNS records seçip, twitter.com için sorgu yaparak karşınıza çıkan A dns kayıtlarında (http://prntscr.com/33ixl7) hangilerine ping atabiliyorsanız bilgisayarınızın hosts dosyasına işleyerek VPN’siz de giriş yapabilirsiniz.

Bilgi: (O.Makal)

Ve Genel Güvenlik için önemli birkaç hatırlatma:

 • Öncelikle facebook ve twitter’da Kaset görüntülerini bahane ederek bir çok reklam yapılacaktır ve bu reklamlarla aslında olmayan görüntüler için sisteminize trojanlar indirtilebilir.. Hiç bir şekilde bir internet sitesinin izniniz olmadan bir dosya indirmesine izin vermeyin ve o reklamlara tıklamayın. (Özellikle sponsor bağlantılar yapılarak kullanıcıların sistemlerine zarar verilebilir aynı şekilde spam maillerle bu olay gerçekleştirilebilir)
 • Videolar yada ses kayıtlarını youtube,vimeo gibi siteler dışında başka sitelerde izlemek istediğiniz lütfen o videoların indirildiğine inanmayın.. Eğer o site üzerinden izlenebiliyorsa izleyin aksi takdirde kapatıp çıkın.
 • Görüntüleri vs kesinlikle duvarınızda “Herkese açık” şekilde paylaşmayın. Arkadaşlarınıza mantıklı bir şekilde mesajla gönderebilirsiniz yada belirli kitleye özel paylaşın.. Mesleğinizden olmak gibi bir olay olduğu için buna dikkat edin.
 • Bilmediğiniz kişilerin twitter ve facebook üzerindeki adreslerine tıklamayın.

—-

Dosya Paylaşımı Konusunda Webmaster arkadaşlara tavsiye:

Dosyalar internette yayınlandıktan kısa bir süre sonra şikayet edilerek yada o site üzerinden kaldırılabiliyor yada erişim kapatılabiliyor.. Bu nedenle kendi sitelerinizi kurban etme tarafına gitmeyin.

 • Dosyaları indirtikten sonra dropbox, google drive gibi hesaplarla arkadaşlarınıza “Sadece bu linki alanlar” şeklinde paylaşabilirsiniz. Herkese açık paylaşımlar yapmayın.
 • İnternet sitelerinizden kesinlikle dosya yada video paylaşımı yapmayın.. Durduk yere sitenize yasak attırmayın.. Bu amaçla illa yayınlamak istiyorsanız sitenizin facebook ve twitter hesaplarından paylaşın.
 • Videoları paylaşıcak platform bulamadıysanız da kendi sunucunuza atsanız dahi Domain bazlı değil ip bazlı paylaşımlar yapın. IP engellense de kısa sürede değiştirebilirsiniz ama domain sansürü oldukça sıkıntılı.
 • Youtube vs hesaplarına kesinlikle videoyu yüklemeye çalışmayın. Youtube bilgi vermese de videonuz şikayet veya adult içerikten silinip, hesabınız askıya alınabilir.
 • Paylaşıcağınız sitelerin mümkünse hosting ve domain firmalarının yurtdışı kaynaklı olduğuna ve iletişim bilgilerinizin gizli olduğuna dikkat edin.

—-

Herhangi bir sıkıntıda yine yorum olarak bu konu altından da sorularınızı iletebilirsiniz.

Son bir video ile bitirmek istiyorum. Manidar olsun biraz.

“İllegal İnternet’e Hazır Ol Türkiye!” için 2 cevap

 1. Hakan diyor ki:

  Allah sonumuzu hayır etsin.

 2. Canan diyor ki:

  SafeDNS: 195.46.39.39 – 195.46.39.40 bu dns adresi ile bu güne kadar hiç sorun yaşamadım .Tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın